• از ما سوالی دارید؟
  • 021-66571877
  • info@ibimhub.com

خودمانی با بیم _ معرفی فناوری بیم به زبان ساده

در این نوشتار با زبانی ساده سعی شده است به معرفی فناوری بیم و کاربردهای آن بپردازیم تا دانشجویان و یا افرادی که به تازگی با قابلیتهای فناوری بیم آشنا شده اند درک بهتری از این فناوری به دست آورند.


فناوری بیم برای همه :

آنچه بود: به نقشه مقابل نگاه کنید..کمی بیشتر دقت کنید... آیا توانستید بفهمید که این ساختمان بعد از ساخت چه شکلی میشود؟ احتمالاً  پاسخ شما هم خیر هست ! در گذشته اگر می خواستیم از طرح یک ساختمان سر در بیاوریم باید به همین نقشه های کاغذی رجوع میکردیم، نقشه خوانی میکردیم و کلی ذهن ما درگیر میشد که بفهمیم آشپزخونه کجاست، پذیرایی چه شکلیه و ....
تازه اگر خیلی باهوش بودیم و از همه چیز نقشه دو بعدی سر در میاوردیم هیچوقت قادر نبودیم خودمون رو توی اون فضا تجسم کنیم.

 

 

 

 

 

 آنچه شد: حالا به نقشه سه بعدی مقابل نگاه کنید. اینبار حتی اصلاً نیازی نیست دقت کنید. در نگاه اول همه چیز واضح و روشنه.  از وقتی مدل سه بعدی وارد دنیای مهندسی شد درک ما از طراحی خیلی بهتر شد. حتی دیگه لازم نیست مهندس فنی و یا متخصص ساختمان باشی تا بفهمی پروژه شما چه شکلی میشه. کارفرماها اغلب تاجرند ، بازرگانند لزوماً مهندس نیستند بنابراین سه بعدی کردن ساختمون به اونها هم درک بهتری میده ،  طوری که ارتباط بهتری با طرح برقرار می کنند..... شکل مقابل که یه طرح سه بعدی هست رو ببینید. آیا درک بهتری نسبت به نقشه دو بعدی به شما نمیده ؟ 


 

 

 

 

آنچه ما پیشنهاد می کنیم: اگر بلند پرواز هستید و فکر میکنید که مدل سه بعدی بالا هم جای بهبود داره حق با شماست . درست فکر می کنید. خیلی ها معتقدند این تصاویر سه بعدی هرچند خیلی خوبه ولی درک کامل به ما نمیده و همه ما دوست داریم توی محیط قرار بگیریم ،مثل یه آدم واقعی داخل ساختمان قدم بزنیم و با تمام وجود حس کنیم که پروژه ما قراره چه شکلی در بیاد.  خوشبختانه ابزار این کار در اختیار ماست. شما میتونید به صورت مجازی توی ساختمون راه برید و همه فضاها رو به صورت واقعی ببینید . یه تجربه واقعی از قرار گرفتن در محیط واقعی . 

 

 

 

 

 

در سه پرده بالا ،  دید اولیه ای بدست آوردیم و فهمیدیم که مدل سه بعدی چه مزایایی داره. ولی آیا مدل سه بعدی فقط به درد همین میخوره که به ما بگه پروژه چه شکلی میشه؟ 
خوب ، اگر دوست دارید کمی بیشتر بدونید ادامه متن رو هم بخونید. در ادامه سایر مزیتهای سه بعدی کردن رو توضیح میدیم:

     بهبود طراحی: اولین مزیت در همون مرحله طراحی خودش رو نشون میده. وقتی شما از همون ابتدا با نگاه به مدل سه بعدی بدونید پروژه شما چه شکلی میشه،  اونوقت هست که میتونید در مورد طراحی نظر بدید. میتونید بگید دیوار آشپزخونه دو متر بره عقب ، میتونید در مورد انتخاب طرح و یا حتی انتخاب نوع و رنگ مصالح هم نظر بدید مثلاً کف اتاق ها رو از سرامیک به سنگ تغییر بدید ببینید چه تغییری ایجاد میشه ، رنگ دیوارها رو عوض کنید و ...... همه اینها در فضای مجازی سه بعدی انجام میشه !
فرض کنیم شما قصد دارید یک رستوران برای خودتون راه بندازید.  قطعاً خیلی خوب میشه اگر ما  چند تا مدل سه بعدی بسازیم و در اختیار شما قرار بدیم و از شما بخواهیم طرح برتر رو انتخاب کنید ، قطعاً  شما راحت تر و بهتر میتونید تصمیم بگیرید و نهایتاً انتخاب بهتری داشته باشید. شما از طرح های سه بعدی زیر ،کدوم طرح رو برای رستوران خودتون انتخاب می کنید؟

  
 
      شناسایی تداخلات : دومین مزیت مدلسازی شناسایی تداخلات و رفع اونهاست. به شکل کناری دقت کنید. همه چیز واضح اما در عین حال پیچیده هست... انواع لوله های آب ، آتش نشانی ، تاسیسات سرمایش گرمایش، کانال هوا ، دیوار و ... رو میبینید که از کنار هم ، روی هم و زیر هم رد شدند. مثل این تصویر، بعد از اینکه طراح سازه، طراح تاسیسات مکانیکی، طراح معماری و طراح تاسیسات برقی که معمولاً آدمهای مستقل و متفاوتی هستند کار طراحی رو انجام دادند ما مدل سه بعدی رو تهیه کردیم و همه این طرح ها رو در قالب یک مدل سه بعدی در کنار هم یکی کردیم.  اینجاست که مشکلات طراحی ظاهر میشن. آیا لوله ای هست که در مسیر خودش با یک لوله دیگه یا کانال هوا برخورد داشته باشه؟ 

 

 

 

به تصویر بزرگ شده توجه کنید.  در درون باکس زردرنگ چه میبینید؟  بله ،  لوله فاضلاب با کانال هوا تداخل داره و با هم برخورد کردن. بنابراین این موضوع به طراح تاسیسات اعلام میشه و اون هم در همون مرحله طراحی مشکل رو رفع میکنه. اما اگر این مشکل در مرحله طراحی شناسایی نمیشد  اونوقت در مرحله اجرا وقتی لوله کش و کانال ساز کارشون رو اجرا می کردند متوجه میشدند که باهم تداخل پیدا کردند بنابراین باید کانال یا لوله ای که کار شده  برچیده میشد و مسیرش رو عوض می کردند. تصور کنید چه هزینه اضافه ای تحمیل میشد و چه میزان مصالح ، نیروی انسانی ، ماشین آلات و زمان تلف میشد؟ معمولاً به تعداد زیاد از این تداخلات در پروژه ها وجود داره.


   

 

 

 

 

  تجسم توالی فعالیتها :  مشکل بزرگی که همیشه توی پروژه ها وجود داره اینه که برنامه زمانبندی پروژه هم دقیقاً مثل نقشه های دو بعدی یه موضوع تخصصیه و هر کسی نمیتونه ازش سر در بیاره. معمولاً یک برنامه زمانبندی هزار خطی رو جلوی شما قرار میدن که درک اون برای شما کمی سخته. دلیل اصلیش هم اینه که شما چند هزار خط فعالیت به همراه تاریخ شروع و پایان میبینید که با کلی خط به هم وصل شدند و نمیتونید در یک نگاه ارتباط منطقی بین آنها برقرار کنید.
به نظر شما راه حل چیه؟ چه کار کنیم که بفهمیم کدوم کار قراره اول انجام بشه و توالی فعالیتها به چه شکله؟
آیا فکر خوبی نیست که برنامه زمانبندی رو به مدل سه بعدی وصل کنیم (توضیح نحوه اتصال کمی طولانی و تخصصیه) ؟ اینجوری همه چیز به صورت بصری قابل مشاهده میشه و شما براحتی میتونید انیمیشن مدل رو ببینید که المانهای مدل طبق برنامه زمانبندی ، شروع میشن ، کم کم و تدریجاً ساخته میشن و نهایتاً تکمیل میشن. بنابراین شما با اتصال برنامه زمانبندی به مدل سه بعدی میتونید مدل سه بعدی رو  زمانمند کنید. با این کار شما زمان رو به عنوان بعد چهارم به مدل سه بعدی اضافه میکنید و یک مدل چهار بعدی خواهید داشت. 


     استخراج احجام کاری و  هزینه ها : حتماً برای سازنده ها و کارفرماها  این سوال پیش اومده که چند تن باید اسکلت بخرم و هزینه خریدش چقدر میشه؟ چقدر لوله دو اینچ میخام چقدر هشت اینچ ؟ یا به صورت کلی  قراره هر ماه چقدر هزینه کنم تا پروژه به اتمام برسه؟  
هزینه به عنوان بعد پنجم مدل شناخته میشه. یعنی ما میتونیم هزینه رو به تمام المانهای مدل سه بعدی متصل کنیم (توضیح نحوه اتصال کمی طولانی و تخصصیه) و یه مدل پنج بعدی داشته باشیم. به عبارتی میتونیم مدل هزینه مند  داشته باشیم. در اینصورت با جزئیات کامل میتونیم تمام احجام کاری و هزینه های پروژه رو محاسبه ، طبقه بندی و اعلام کنیم. سوالاتی مثل اینکه هزینه طبقه دو چقدره؟ چند متر مربع نقاشی دارم و هزینه نقاش چقدر میشه؟ چند نفر گچ کار نیاز دارم و چقدر گچ باید بخرم؟ به راحتی پاسخ داده میشن.
بنابراین با تهیه مدل سه بعدی میتونیم احجام کاری رو استحراج کنیم ، هزینه انجام کلیه کارها  رو به تفکیک به دست بیاریم و تعداد نیروی انسانی مورد نیاز رو هم در اختیار داشته باشیم. مثلاً خروجی ما میشه :  لوله کشی فاضلاب حدود دویست متر هست،  هزینه اون میشه دو میلیون تومان و برای انجامش به یک لوله کش تاسیساتی ماهر و دو کارگر نیمه ماهر در ماه چهارم پروژه نیاز دارم.


آنچه گفته شد توضیحات ابتدایی از خدمات مدلسازی اطلاعات ساختمان بود که برای عموم قابل ارائه است. خدمات بسیار تخصصی تر و حرفه ای وجود داره که صرفاً برای کارشناسان فنی و کسانی که اطلاعات کاملی از مدلسازی دارند قابل ارائه هست. 

عضویت در خانه بیم: https://ibimhub.com/account/login